Safe & Comfort MR System
Celem projektu było pozyskanie wiedzy eksperckiej w zakresie innowacyjnego rozwiązania zwiększającego możliwości monitorowania stanu pacjenta i komunikacji z nim podczas badań rezonansem magnetycznym.
Rozwiązanie i technologia
Badane efekty: • rozpoznanie otoczenia konkurencyjnego i zrozumienie potrzeb grupy docelowej • zweryfikowanie założeń dotyczących komercjalizacji technologii z grupą docelową • opracowanie materiałów komunikacyjnych • przygotowanie w zakresie ochrony prawnej opracowanej technologii
Projekt był dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020: Działanie 3.1 Poprawa rozwoju MŚP na Mazowszu – Poddziałanie 3.1.2 Rozwój MŚP, typ projektów: Wsparcie prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw – poprzez udzielanie bonów na doradztwo, nr RPMA.03.01.02-14-c047/19.
MentorEye
Celem projektu było opracowanie polskiego komplementarnego systemu molekularnej nawigacji chirurgicznej na potrzeby leczenia nowotworów.
O problemie
Projekt zakładał opracowanie nowego systemu nawigacji chirurgicznej do śródoperacyjnej precyzyjnej identyfikacji zmiany nowotworowej i jej radykalnej resekcji. Osiągnięcie tych celów podzielono na trzy główne części 1. Rozwój nowej technologii, 2. Próby przedkliniczne in-vitro i in-vivo, 3. Próby kliniczne: rozwój innowacyjnej metody chirurgicznego leczenia onkologicznego.
Rozwiązanie i technologia
Projekt skupiał się głównie na rozwoju i przygotowaniu do wdrożenia innowacyjnego systemu nawigacji chirurgicznej z użyciem molekularnych mechanizmów mających na celu śródoperacyjne wykrycie guza przez konkretne rekombinowane wektory wirusowe, aby oznakować go w trybie fluoroskopowym, a zatem stworzyć warunki do całkowitego usunięcia zmiany z zachowaniem krytycznych funkcji organów takich jak wzrok i słuch. Była to podstawa do rozwoju innowacyjnej, dostosowanej do pacjenta i zautomatyzowanej chirurgii onkologicznej.
Trakcja i rynek
Nowotwór złośliwy jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce i przyczyną 17% przypadków niepełnosprawności. Według zestawienia GLOBOCAN 2008 w 2008 roku ilość przypadków onkologicznych na świecie szacowano na 12.7 milionów, co doprowadziło do 7.6 milionów przypadków zgonu. Leczenie operacyjne nadal pozostaje główną metodą terapii onkologicznej, a ogólny wskaźnik przeżycia zależy od odpowiedniej i precyzyjnej resekcji guza z zachowaniem odpowiedniego marginesu nienaruszonych makroskopowo tkanek otaczających. Obecne metody oceny marginesu chirurgicznego są oparte o śródoperacyjne badanie histopatologiczne i doświadczenie chirurga.
Więcej informacji na temat projektu MentorEye
Projekt dofinansowany w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – Strategmed.
SENSEAS
Ideą projektu było opracowanie i weryfikacja systemu wykorzystującego najnowsze technologie, który umożliwi obiektywną ocenę przy diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Był to pierwszy na świecie system wykorzystujący jednocześnie techniki multimedialne oraz pomiary psychofizjologiczne ( eye tracking, EDA/GSR), które pomagają w diagnozie małych dzieci, dając im szansę na normalne życie w przyszłości.
O problemie
Wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu jest dużym wyzwaniem. Nawiązanie relacji z bardzo małym dzieckiem, u którego problemy komunikacyjne mogą wynikać z różnych powodów, jest trudne, co może prowadzić do błędnej diagnozy.
Natomiast podgląd oraz analiza sposobu, w jaki dziecko zapoznaje się z treścią przekazywaną za pomocą specjalnie przygotowanej zabawy na ekranie monitora, może pomóc w obiektywizacji oceny jego sposobu przetwarzania informacji. Pomiar zmiany zaangażowania emocjonalnego pomaga zrozumieć narastający stres lub radość, które nie zostaną wyrażone mimiką twarzy czy komunikatem słownym.
Dodatkowe wykorzystanie stymulacji rozszerza możliwości terapeutyczne w zakresie czasu trwania i osiąganych rezultatów.
Rozwiązanie i technologia
Głównym zadaniem projektu było stworzenie i ewaluacja systemu SENSEAS.
SENSEAS wykorzystywał 3 technologie powszechnie stosowane wśród badaczy naukowych, które jednak dotychczas nie znalazły swojego miejsca w praktycznym codziennym zastosowaniu.
Eye tracking jest bardzo precyzyjną i wymierną metodą, która pozwala zbadać, w jaki sposób dziecko patrzy na przedstawiane bodźce – filmy i bajki opracowane specjalnie na potrzeby projektu. Dzięki prostym zabawom wykorzystującym interakcje wzrokowe, można nieinwazyjnie zmierzyć zachowanie i uwagę wzrokową dziecka. Także obiektywnie – liczbowo, co daje możliwość porównywania wyników np. dla danego dziecka w czasie.
Galvanic Skin Response (Reakcja skórno-galwaniczna, GSR) czy Electrodermal Activity (reakcja elektrodermalna, EDA) mierzone przy użyciu urządzenia przypominającego klocek domino, pozwalają wykryć i zarejestrować zmianę zaangażowania emocjonalnego. Umożliwia to głębsze zrozumienie dziecka oraz elementów, które wywołują w nim negatywne napięcie już w fazie narastania niepokoju, który nie musi być widoczny na zewnątrz. Pozytywne reakcje mogą zostać wykryte i wykorzystane do budowania przyjaznej atmosfery i komfortowych warunków terapii.
Stymulacja mózgu może być przyrównana do rozgrzewki przed ćwiczeniami fizycznymi. Pobudzenie mózgu w odpowiednio przygotowany i przeprowadzony sposób, zwiększa jego plastyczność i możliwość tworzenia nowych ścieżek i połączeń neuronalnych.
Projekt realizowany był wspólnie z Fundacją SYNAPSIS oraz firmą Media Bridge.
Strona projektu: http://senseas.io/
Projekt RPMA.01.02.00-14-6239/16 „Multimodalny system do funkcjonalnej diagnostyki i wspomagania terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” był realizowany w ramach Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Eyevid
Celem projektu było opracowanie zestawu narzędzi do badania infrastruktury drogowej w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Umożliwiało to kompleksową ocenę bezpieczeństwa wynikającego z widoczności lub braku widoczności elementów kluczowych dla bezpiecznego poruszania się pojazdów po drogach. Projekt zakładał wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych i biometrycznych, w tym przede wszystkim techniki okulograficznej i symulatorów jazdy.
O problemie
W ramach badań pilotażowych przeprowadziliśmy testy, które potwierdziły, że obiekty takie jak reklamy przydrożne skutecznie odwracają uwagę kierowców wpływając na bezpieczeństwo jazdy. Badani, przez minimum pół sekundy, zauważyli tylko 20% mijanych znaków drogowych. O wiele więcej uwagi poświęcali billboardom – dostrzeżono ich 38% ze wszystkich znajdujących się na testowym odcinku. Najbardziej jednak rozpraszające okazały się reklamy i szyldy świetlne – zauważono ich aż 66%. To wynik ponad trzykrotnie „lepszy” niż dla znaków drogowych!
Rozwiązanie i technologia
W ramach projektu powstanie zestaw narzędzi służących do badania infrastruktury i otoczenia drogi. Zestaw ten, oparty o nowoczesne technologie inżynieryjne i informatyczne, usystematyzuje wykonywanie audytów BRD i umożliwi automatyzację procesów opracowania danych pozyskanych w badaniach szczegółowych. Powstałe narzędzia inżynieryjne i metodyka ich wykorzystania umożliwią opis i ewaluację inżynieryjnych rozwiązań komunikacyjnych, zobiektywizują otrzymywane wyniki i znacząco ograniczą czynnik błędu ludzkiego w dziedzinie badań bezpieczeństwa.
Trakcja i rynek
Projekt prowadzony był z myślą o konkretnych odbiorcach: inwestorach sieci drogowych, audytorach, jednostkach samorządowych. Jest realizowany przy ścisłej współpracy z tymi podmiotami, dzięki czemu efekty będą odpowiadały na realne potrzeby. Urządzenia wraz z odpowiednią metodologią ich zastosowania będą stanowiły innowacyjny zestaw produktów na rynku Unii Europejskiej, gdzie obecnie stosuje się jedynie oceny eksperckie.
Więcej informacji na temat projektu EYEVID
Projekt “Innowacyjny zestaw metod i narzędzi do badania infrastruktury drogowej w aspekcie BRD” był dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.